V týchto dňoch pôsobia v Himalájách dve slovenské horolezecké expedície, obe pod osemtisícovou horou Cho Oyu (8201 m). Počas predchádzajúcich troch týždňov sa im postupne podarilo vybudovať tri výškové tábory a aklimatizovať sa na pokus o výstup na vrchol šiestej najvyššej hory sveta. Ten zahájili v utorok 4.10. v základnom tábore. Po nocľahoch v táboroch C1, C2 a C3 sa v piatok 7.10. odhodlali k vrcholovému útoku. Za nie veľmi priaznivých podmienok sa napokon na vrchol podarilo vystúpiť štvorici Slovákov: Juraj Rebro, Tomáš Rigoci, Martin Gablík a Martin Heuger. Pre Juraja Rebra a Martina Heugera sú to prvé osemtisícovky, Tomáš Rigoci stál minulý rok na Broad Peaku a Martin Gablík má na svojom konte Makalu (2002) a Nanga Parbat (2007).

 

Už takmer mesiac pôsobí v Himalájach slovenská horolezecká expedícia organizovaná Vysokohorským klubom MARMOTA. Jej cieľom je výstup na Cho Oyu (8201 m) zo severnej (tibetskej) strany. Počas prvých troch týždňov absolvovali štyria Slováci aklimatizačný trek v neďalekej doline Langtang, v rámci ktorého sa pokúsili o výstup na 6427 m vysoký vrchol Langshisha Ri. Kvôli nepriaznivým podmienkam sa im však podarilo dosiahnuť len výšku 5500 m. Po skončení treku nasledoval zostup a krátky pobyt v Káthmandú. Momentálne sa už všetci štyria Slováci nachádzajú v základnom tábore pod Cho Oyu, kam dorazili pred piatimi dňami. V utorok spoločne vystúpili do výšky 6400 m, kde si postavili a predzásobili výškový tábor C1. Ten im poslúži na prvé prenocovanie počas finálového vrcholového útoku.

 

Štvorčlenná slovenská horolezecká expedícia organizovaná Vysokohorským klubom MARMOTA odletela v nedeľu 28. augusta 2011 o 12:45 hod. do najvyššieho pohoria sveta Himalájí. Cieľom Slovákov je výstup na vrchol Cho Oyu vysoký 8201 metrov. Vedúcim skupiny je 41-ročný Bratislavčan Juraj Rebro, ktorý viedol aj vlaňajšiu expedíciu na pakistánsku osemtisícovku Broad Peak. Okrem neho sa na šiestu najvyššiu horu sveta pokúsia vystúpiť Tomáš Rigoci (42), Luboš Tůma (36) a Branislav Pastor (31). V tomto roku je to len tretia slovenská himalájska expedícia, ktorej cieľom je osemtisícový vrchol. Na jar v Himalájach úspešne pôsobili Popradčan Peter Hámor, ktorému sa podarilo vystúpiť na 8463 m vysokú horu Makalu a Ján Čarnogurský ml., ktorý zdolal najvyšší vrchol planéty Mt. Everest.